زرد شدن دندان به چه علت است

10

زرد شدن دندان به چه علت است

عوامل مختلفی می توانند رنگ دندان های شما را تغییر دهند و موجب زرد شدن دندان شما شود . علل تغییر رنگ دندان به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: لکه های بیرونی و لکه های ذاتی.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، سیگار کشیدن، نوشیدن قهوه و چای بدترین عوامل زرد شدن دندان هستند.

قارچ و نیکوتین موجود در تنباکو مواد شیمیایی هستند که می توانند لکه های زرد رنگ بر روی سطح دندان ها، در افراد سیگاری ایجاد کنند.

به عنوان یک قاعده کلی، هر غذا یا نوشیدنی که می تواند لباس ها را لکه دار کند، می تواند موجب زرد شدن دندان شما شود . بنابراین، غذاهای تیره و نوشیدنی ها، از جمله کولا، شکلات و سسهای تیره مانند سس سویا و… می توانند رنگ دندان ها را از بین ببرند. علاوه بر این، برخی از میوه ها و سبزیجات – مانند انگور، زغال اخته، گیلاس، چغندر و انار پتانسیل لکه دار کردن دندان ها را دارند. تانن، ترکیب تلخ موجود در چای، باعث رنگ آمیزی دندان ها می شود. فرم های مایع مکمل های آهن نیز می توانند دندان ها را لکه دار کنند.

لکه های ذاتی در داخل ساختار داخلی دندان رخ می دهد، که دنتین نامیده می شوند. داروهای متعدد می توانند لکه های ذاتی در دندان ها ایجاد کنند. کودکانی که آنتی بیوتیک هایی مثل تتراسیکلین یا داکسی سیکلین مصرف می کنند، دندان هایشان ممکن است به رنگ قهوه ای مایل به قرمز باشد. علاوه بر این، مینوسیکلین، داروی تتراسایکلین، داروهای ضد آکنه، دندان ها را لکه دار می کنند.

شیمی درمانی و همچنین پرتودرمانی سر و گردن می توانند منجر به لکه های ذاتی شوند. حتی برخی داروهای نسبتا شایع مانند آنتی هیستامین ها، داروهای فشار خون گاهی اوقات دندان ها را زرد می کنند.

منبع : salamatnews.com

نظرات بسته شده است.