درمان بیماری پرولاکتینوما در زنان و مردان

11

درمان بیماری پرولاکتینوما در زنان و مردان

درمان بیماری پرولاکتینوما : پرولاکتینوما شرایطی است که بر اساس آن، تومور غیرسرطانی در غده هیپوفیز که در مغز قرار دارد ، شروع به تولید بیش از حد هورمون پرولاکتین می کند.دلیل عمده آن کاهش هورمون جنسی استروژن در بانوان و تستروژن در آقایان است.پرولاکتینوما

اگرچه پرولاکتینوما تهدیدی برای سلامتی نیست، ولی می تواند بینایی شما را مختل کند، موجب ناباروری شود و اثرات جانبی دیگری داشته باشد. پرولاکتینوما شناخته شده ترین تومور تولید کننده هورمون است که می تواند در غده هیپوفیز رشد کند. بیشتر مواقع ، پزشک به وسیله دارو پرولاکتینوما را درمان می کند تا سطح پرولاکتین به حالت طبیعی بازگردد. جراحی به منظور برداشتن غده هیپوفیز می تواند یک گزینه باشد.

علائم پرولاکتینوما:
ممکن است هیچ نشانه و علامت قابل توجهی وجود نداشته باشد، با این حال بروز علائم می تواند به دلیل افزایش بیش از حد پرولاکتین در خون یا فشار بر روی بافت احاطه کننده تومور بزرگ باشد.به دلیل اینکه پرولاکتین بالا می تواند سیستم باروری را مختل کند، برخی از علائم و نشانه های پرولاکتینوما مختص آقایان یا بانوان هستند. همانطور که در ادامه اینب خش از سلامت نمناک خواهیم گفت.

در بانوان پرولاکتینوما موجب این مشکلات می شود:
قاعدگی نامنظم یا عدم قاعدگی
ترشحات شیری از سینه هنگامی که باردار نیستید و یا شیر نمی دهید
مقاربت دردناک به علت خشکی واژن
آکنه یا رشد بیش از حد موی بدن و صورت

در آقایان پرولاکتینوما باعث این مشکلات می شود:
اختلال در نعوظ
کاهش موی صورت و بدن
بزرگ شدن سینه به طرز غیر معمول

علائم مشترک پرولاکتینوما بین زنان و مردان
در هر دوی آقایان و بانوان این مشکلات را ایجاد می کند:

تراکم استخوان پایین
کاهش تولید هورمونهای دیگری که توسط غده هیپوفیز تولید می شوند به دلیل فشاری که تومور ایجاد می کند
کاهش میل جنسی
سردرد
مشکلات بینایی
ناباروری

زمانی که تومور کوچکتر است ، زنان زودتر از آقایان متوجه علائم می شوند، این می تواند به این دلیل باشد که به دلیل قاعدگی نامنظم و عدم قاعدگی از مشکل باخبر می شوند.مردان دیرتر و وقتی که تومور بزرگ تر می شود به دلیل بروز سردرد و مشکلات بینایی ، متوجه بروز علائم می شوند.

چه زمانی به علت پرولاکتینوما باید به پزشک مراجعه کنید:
اگر علائم مربوط به پرولاکتینوما پیشرفت کرده برای تشخیص علت به پزشک مراجعه کنید.

دلایل ابتلا به پرولاکتینوما :
غده هیپوفیز و هیپوتالاموس
سیستم غدد درون ریز
پرولاکتینوما نوعی از تومور است که در غده هیپوفیز رشد می کند. علت تشکیل این تومور ناشناخته است.

غده هیپوفیز ، غده ای کوچک به شکل لوبیا است که در پایه مغز قرار دارد. برخلاف اندازه کوچکش، غده هیپوفیز تقریبا بر تمام اعضای بدن شما اثر می گذارد. هورمون های تولید شده توسط آن فعالیت های مهم مانند رشد، متابولیسم، فشار خون، و باروری را منظم می کنند.

دلایل احتمالی دیگر برای تولید بیش از حد پرولاکتین می تواند داروها، انواع دیگر تومورهای غده هیپوفیز، غده هیپوفیز غیر فعال، تحریک دائم سینه، بارداری یا شیردهی باشد.

عوامل خطرزا پرولاکتینوما :
اغلب پرولاکتینوما در بانوان بین سنین ۲۰ تا ۳۴ سال اتفاق می افتد ، ولی می تواند بین هر دو جنسیت و در هر سنی ایجاد شود. این اختلال در کودکان نادر است.

عوارض پرولاکتینوما در بدن زنان و مردان :
از دست دادن بینایی

پرولاکتینومای درمان نشده می تواند به حدی بزرگ شود که بر روی اعصاب بینایی اثر بگذارد.

کم کاری غده هیپوفیز

با بزرگ شدن پرولاکتینوما، فشار بر روی غده هیپوفیز طبیعی می تواند در تولید هورمونهای دیگر که توسط هیپوفیز کنترل می شوند، اختلال ایجاد کند که باعث کم کاری غده هیپوفیز، کمبود آدرنالین و کاهش هورمون رشد می گردد.

از بین رفتن استخوان

ترشح بیش از حد پرولاکتین ، تولید استروژن و تستروژن را کاهش می دهد و در نتیجه تراکم استخوان کاهش می یابد و ریسک ابتلا به پوکی استخوان بالا می رود.

عوارض بارداری

اگر باردار هستید و پرولاکتینومای بزرگ دارید ، میزان بالای استروژن می تواند منجر به رشد تومور و افزایش علائم مربوط به آن مانند سر درد و تغییر در بینایی شود.

اگر مشکل پرولاکتینوما دارید و قصد بارداری دارید یا باردار هستید، با پزشک خود صحبت کنید ممکن است نیاز باشد روش های درمانی را تغییر دهید و تحت نظر باشید.

تشخیص بیماری پرولاکتینوما :
اگر علایم و نشانه ای دارید که نشان دهنده ابتلا شما به پرولاکتینوما است ، احتمالا پزشک این راه ها را به شما پیشنهاد می کند:

تست خون

تست خون، تولید بیش از حد پرولاکتین و اینکه آیا هورمون های دیگری که توسط هیپوفیز کنترل می شوند در حد نرمال هستند یا خیر ، را نشان می دهد. بانوان در سن باروری ، تست بارداری نیز خواهند داد.

تصویر برداری از مغز

پزشک می تواند تومور غده هیپوفیز را به وسیله ی اسکنی که از مغز گرفته می شود، تشخیص دهد.

تست بینایی

این کار می تواند مشخص کند که آیا تومور هیپوفیز بر روی بینایی اثر گذاشته است یا خیر ؛ علاوه بر این، پزشک ممکن است برای تست های بیشتر شما را به پزشک دیگری که متخصص درمان اختلالات غدد درون ریز است ، ارجاع دهد.

درمان بیماری پرولاکتینوما
درمان بیماری پرولاکتینوما از دو روش درمانی اصلی تشکیل شده است:دارو و جراحی

درمان بیماری پرولاکتینوما

جراحی برای پرولاکتینوما:
اگر دارو موثر نباشد و یا شما نتوانید درمان به وسیله دارو را تحمل کنید، گزینه دیگر می تواند جراحی برای برداشتن تومور می تواند. ممکن است برای کاهش فشار وارد شده بر روی اعصاب بینایی، جراحی لازم باشد.

نوع جراحی به اندازه تومور بستگی دارد

جراحی ترانسفنوئیدی:اغلب افرادی که نیاز به جراحی دارند باید این پروسه را بگذرانند، که در آن تومور از طریق سوراخ بینی برداشته می شود.عوارض بعد از عمل نادر است زیرا در طول مدت جراحی هیچ بخش دیگری از مغز دست زده نمی شود و این جراحی هیچ جای زخم قابل دیدی به جای نمی گذارد.

جراحی بیرون جمجمه ای

اگر تومور بزرگ باشد یا در بافت اطراف پخش شده باشد، شما به این فرآیند نیاز دارید که جراح از طریق قسمت بالایی جمجمه به تومور می رسد.

 

منبع : namnak.com

نظرات بسته شده است.